Ana sayfa YAŞAM Prof.Doktor Yeni Yıla Umutla Bakabilmenin Sırrını Açıkladı #Psikoloji #YeniYıl #2017 #Doktor

Prof.Doktor Yeni Yıla Umutla Bakabilmenin Sırrını Açıkladı #Psikoloji #YeniYıl #2017 #Doktor

327
0
PAYLAŞ

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yeni yıla umutla bakabilmek adına 2017’nin empati yılı olması için önerilerde bulundu.

Türkiye’nin 2016 yılında bireysel ve toplumsal olarak ağır travmalar geçirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, travmaları kazanıma çevirip, yeni yıla umutla bakmanın mümkün olduğunu söyledi. 2017 yılının “bireysel ve toplumsal empati yılı” olmasını arzuladığını söyleyen Prof. Dr. Tarhan, bunun için 4 öneride bulundu.

“Dur – Düşün – Yeniden başla”

İnsan hayatında sene-i devriyeler olduğunu, yılbaşının da bunlardan biri olduğunu dile getiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yeni bir yılda ruh sağlığı açısından kişilere “Dur – Düşün – Yeniden başla” düşüncesini tavsiye ettiklerini belirtti.

Bu yazı woomagazin.com tarafından yazılmıştır. woomagazin.com Magazin Haber ve Magazin Konusunda Uzman Kadro.

Kişilerin bu dönemde geçen bir senenin muhasebesini yapıp, kendine “Güçlü ve zayıf yönlerim nelerdir?” sorusunu sorması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Tarhan, “Beni gelecekte bekleyen imkânlar ve fırsatlar, tehditler ve riskler nelerdir?” soruları ile risk analizi yapabilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Problemlerin kaynağı %20’lik dilim

Böylece kişinin hem özel hem ticari, mesleki ve sosyal hayatında faydalı birey olabileceğini belirten Prof. Dr. Tarhan, çatışmalı ilişki ve iletişimden uzak bir yıl için ise şunları kaydetti:

“Kişinin gerek ailesi gerek çevresi ile çatışmalı bir iletişimi olabilir. Yönetim bilimi ile ilgili yapılan araştırmalar önemli bir sonucu ortaya koyuyor. Çatışmaların %80’inin nedeni çözülemeyen % 20’lik kısımda yatıyor. Yani problemin kaynağı %20’lik dilim çözüldüğünde % 80 problem de ortadan kalkıyor. Problemlerin çoğu birbirini tekrar eder. Yönetimsel bu veriyi insan ilişkileri için de söyleyebiliriz. İlişki de geçerli problemlerin çözümünde de bu yasa söz konusu.”

Olumsuzlukları rafa kaldırın

Bu bağlamda problemlerin çoğunun empati eksikliğinden kaynaklandığına dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, taraflar birbirlerine ön yargılı yaklaşıp, yanlış bilgilendirme ve temasta bulundukları için iş birliği ve diyalog oluşturamadığını söyledi. Özellikle özel günlerde negatif yönde süren çatışma üzerinden değil de tarafların iyi yönleri üzerinden birbirleriyle ilişki kurmasının gerekliliğine dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, bu dönemlerde olumsuzlukların rafa kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Yeni yılın sihirli formülü

“Yeni yıl sosyal şizofreniden sosyal empatiye geçiş yılı olsun” temennisinde bulunan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sosyal katmanların birbiriyle çatışmadığı, birbirini anladığı bir yıl olmasını arzu ettiğini söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şöyle konuştu: “2017 yılını hem bireysel hem sosyal olarak empati yılı haline getirebilirsek Türkiye’nin üzerinde oynanan oyunlar bozulacaktır. Sevgi dolu bir bakış, tebessüm, sıcak bir dokunuş ve tatlı bir sözü uygulayabilirsek yeni yılda en güzel hediye birbirimize ve topluma bu olacaktır. Bu 4 özellikli hediyeyi birbirimize verebilmeliyiz. Ne yapıp edip verelim, pırlanta almış kadar oluruz.”

Altın orta noktada buluşmamız lazım

“Türkiye’nin geleceği için zihinsel esneklik gösterilmesi gerekir” diyerek altın orta noktaya dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, zihinsel esnekliğin altını çizdi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Taraflar adım atacak, illa benim doğrularım, benim prensiplerim derse bir insan bu durumda zihinsel esneklik gösteremez. Zihinsel esneklik gösteremediği için de kırılıp, dağılır. Şu an esnekliğe ihtiyaç var” açıklamasında bulundu.

Woo Magazin ' de Prof.Doktor Yeni Yıla Umutla Bakabilmenin Sırrını Açıkladı #Psikoloji #YeniYıl #2017 #Doktor adlı konuyu,
327
kişi okudu. Magazin ve Magazin Haberleri kelimelerinde google aramalarında tarihinde yer almaya başladı. Eğer bu yazı sizi rahatsız ediyorsa lütfen ivedi bir şekilde bizimle iletişime geçin ve kaldırmamız için bize bildirin. Bizimle iletişime geçmek istiyorsanız Woo Magazin İletişim ya da Woo Magazin Yardım linklerinden birine tıklamanız yeterli olucaktır.
PAYLAŞ
Önceki makaleDünyanın En Eski Restaurantı Bulundu Sobrino de Botin
Sonraki makaleDakik İnsanların Kıskandıran 5 Belirgin Özelliği

BİR CEVAP BIRAK